Muzyczna dedykacja dla Niepodległej

Utworzono dnia 10.11.2021, 09:56

Muzyczna dedykacja dla Niepodległej
W naszej szkole i najmłodsi, i najstarsi pamiętali , by uczcić rocznicę  odzyskanie niepodległości .
Nie mogło zabraknąć  tu pieśni . Zapraszamy do wysłuchania dźwięków sercem wyśpiewanych .

Klasa 5 b w muzycznej dedykacji- Co to jest Niepodległość ? Posłuchajmy

>>> KLIK ! <<<

Legiony to żołnierska nuta...

>>> KLIK 2 <<<

Hania Niemczyk kl. VIIIb.

>>> KLIK 3 <<<

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu dzisiejszym nasza Szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła do hymnu", w ramach której o godzinie 11.11  uczniowie i nauczyciele odśpiewali hymn narodowy.

W czwartek 11.11.2021r. będziemy obchodzić 103 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości –obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.
Polacy, po 123 latach niewoli, po licznych buntach i powstaniach, po walkach, represjach, katorgach, odzyskali wolność a  Polska wróciła na mapy świata. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)

W II Rzeczypospolitej święto to oficjalnie obchodzono tylko dwa razy. Później zostało zakazane. Najpierw przez władze okupacyjne – niemieckie i sowieckie – a następnie, na przeszło czterdzieści lat, przez przywódców PRL. Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą sejmową w 1989 roku. Obecnie jest dniem wolnym od pracy, uroczyście świętowanym w całym kraju. Centralne obchody, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, są organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

11 LISTOPADA:  Wywieśmy flagę, śpiewajmy pieśni patriotyczne, obejrzyjmy program poświęcony temu ważnemu wydarzeniu historycznemu- bo obchodzimy- Narodowe Święto Niepodległości !!!

Dla Niepodległej